Mi támogatja a fejlesztési célok SMART elvű célkitűzését? A skála használata A szubjektív értékelések megfoghatóvá tételéhez, a fejlődés, előrehaladás kifejezésére skálákat használunk.
A célkitűzés meghatározásakor az ügyfél először meghatároz egy általános célt a témájához kötődően, majd azt a coach kérdésével SMART elvek alapján egyre inkább pontosítja, konkretizálja.A fejlesztő szakember támogatja az ügyfelet abban, hogy a 10-es skála használatával meghatározza, hogy a fejlesztési témájában mit jelent számára a skála 2 végpontja, milyennek ír le egy embert, aki a skálában a legerősebb fokozatban birtokolja azt a készséget, amiben fejlődni szeretne, illetve mit jelent a skála 1-es fokozata, pontosan hogyan értelmezi. Ezt követően az ügyfélnek saját kompetencia szintjét kell bejelölnie a skálán és tudatosítania, hogy miért pont azt a szintet gondolja a sajátjának. A coach folytatja a munkát azzal, hogy az ügyfél melyik szintet tűzné ki elérendő célnak, mennyi idő alatt tudja elérni a skála következő szintjét az általa meghatározott jelenlegi szinthez képest.
Maga a módszer, az eszköz a kívánt viselkedés pontos leírásán keresztül segíti a cél értelmezését, mérhetővé tételét. A CoachCard skála kártyája vizuálisan támogatja a folyamatot és a jegyzet felület biztosítja a skála fokozatok pontos rögzítését.
A skála ezen túl jól használható a cél elérésével kapcsolatos hit, bizakodás mértékének meghatározására is a coaching során.
A CoachCard kártya hátlapja
Oldal URL
|